Blog Single

26 Ağu

Geri Dönüşüm

Ankara Çevre Danışmanlık olarak, sizlere geri dönüşüm kavramı ile ilgili özet bilgiler vermeye çalışacağız.

Dünya nüfusunun hızla artması ile birlikte üretim de doğru orantılı olarak hızla artmaya başlamıştır. Üretimin artması da beraberinde doğal kaynak tüketiminin artması ve çevre sorunlarını getirmiştir. Doğal kaynakların hızla tükenmesi, dünya da konuşulan genel bir sorun ve kaygı haline gelmiştir. Bu nedenle, sürdürülebilir yaşam için geri dönüşüm kavramı gündeme gelmiştir.

Geri dönüşüm, atıkların fiziksel (formunu değiştirme) ve kimyasal işlemler görmeden kullanılmasına devam edilmesi anlamını taşımaktadır. Örnek, eski gazete parçaları, defter parçalarının buruşturularak taşınma sırasında kırılmasını önlemek için etrafına yerleştirmek geri dönüşüm olarak nitelendirilebilir.

Geri Dönüşüm kavramı genel olarak Geri Kazanım kavramı ile karıştırılmaktadır. Geri Kazanım, atıkların fiziksel ve/veya kimyasal işlemler ile şekil ve formunun değiştirilerek tekrar kullanılabilecek bir materyal elde edilmesi işlemidir. Ülkemizde özellikle son yıllarda geri kazanım konusunda ciddi oranlarda ilerleme sağlanmıştır. Bununla birlikte esas geri dönüşüm ve geri kazanım faaliyetlerinin evlerde başlaması ile gerçekten büyük bir başarı kaydedilmiş olacaktır.

Örnekler

Evlerimize aldığımız su ve içecek şişelerinin atılmasından ziyade küçük saksılar olarak kullanılması küçük ama etkili bir çalışma olabilir.

Ankara Çevre Danışmanlık olarak, siz değerli ilgililere Geri Dönüşüm hakkında detaylı bir bilgilendirme metni hazırladık.

Aynı zamanda şişe kapaklarından çeşitli süsler yapabilirsiniz. Hatta ve hatta metal kapaklardan dizüstü bilgisayar soğutucusu bile yapılabilir.

Verilebilecek örnekler aslında çoğaltılabilir. Tamamen hayal gücünüze ve biraz da olsun yeteneğinize kalmış bir olay. Sizler de evlerinizde geri dönüşüm sağlayarak hem ekonomiye hem de doğal kaynak tüketiminin azaltılmasına katkı sağlayabilirsiniz. Büyük endüstriler tehlikenin farkında olduklarından ve maliyetlerini azaltmak adına depozitolu ürün kullanmaktadırlar. Depozitolu şişeler toplanarak etiketleri çıkarılmakta ve yıkanarak tekrar kullanıma sunulmaktadır. Bu işlem, hem şirketlerin çevreci yaklaşımları hem de ekonomik avantaj sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Geri dönüşümü ve yeniden kullanımı mümkün olmayan atıklar geri kazanıma uygun atıklardır. Ülkemizde geri kazanım lisansı almış çok sayıda firma bulunmaktadır. Geri dönüşümü mümkün olan atıkların evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda geri dönüştürülmesi geri kazanım maliyetlerini ve enerji sarfiyatını da düşürmektedir. Geri Kazanım ile ilgili ilerleyen zamanlarda bilgiler paylaşılacaktır.

Sizler de geri dönüşümü mümkün olan atıklarınızı değerlendirerek evinizi daha çevreci hale getirebilirsiniz.

Ankara Çevre Danışmanlık

Benzer yazılar