Blog Single

15 Ağu

ÇED Raporu ve PTD’yi Kimler Hazırlayabilir ?

Ankara Çevre Danışmanlık olarak, ÇED Raporu ya da Proje Tanıtım Dosyasının hangi işletmeler için hazırlanması gerektiği konusunda bilgileri aşağıdaki linklerde yer alan bağlantılarda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ÇED Raporu ve Proje Tanıtım Dosyalarının kimler tarafından hazırlanabileceği konusunda sizlere bilgilendirme metni hazırladık.

ÇED Raporu (çevresel etki değerlendirme raporu) ve Proje Tanıtım Dosyaları, (PTD) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Yeterlik almış kuruluşlarca hazırlanır. Yeterlik sahibi olmayan kuruluşlar ile faaliyeti gerçekleştirecek olan işletmeler ÇED Raporu veya Proje Tanıtım Dosyası hazırlayamazlar.

ÇED Raporu ve Proje Tanıtım Dosyası hazırlanması için farklı disiplinlerden uzman kişilerin ortak bir çalışma yapması gerekmektedir. Bu disiplinler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yeterlik Belgesi Tebliği’nde belirtilmiştir. Farklı disiplinlerden en az 4 personelden oluşan bir ekip ÇED Raporu ve Proje Tanıtım Dosyası’nı hazırlamalıdır.

ÇED Yönetmeliği’ne tabi olan bir projeyi gerçekleştirecek olan yatırımcı, herhangi bir firma üzerinden ÇED Raporu ya da PTD hazırlayamaz. Bu raporların hazırlanması için ÇED Yeterlik Belgesine sahip bir firma ile anlaşmak ve hizmet almak zorundadır. Günümüzde, devamlı yeni yatırım gerçekleştiren bazı firmalar, dışarıdan hizmet almak yerine kendi firmalarına ÇED Yeterlik Belgesi alıp, ÇED Raporu ya da PTD’lerini kendileri hazırlamaktadırlar.

Çalışma Ekibi

ÇED Raporu ve PTD hazırlanması işi multidisipliner bir çalışma ve deneyim gerektiren bir iş ve uzun süreçler olduğundan dolayı, hizmet alımı yapmak daha akılcı bir çözüm olacaktır.

ÇED Raporu ya da Proje Tanıtım Dosyasını hazırlayacak olan çalışma ekibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen personel kriterlerine uygun olmalıdır.

Çalışma ekibinde;

  • En az 5 yıl tecrübeli ve en az 10 ÇED Raporunun hazırlanmasında görev almış, belirtilen meslek grupları içerisinde bir koordinatör.
  • En az 3 yıl mesleki tecrübeye sahip ve en az 5 ÇED Raporunun hazırlanmasında görev almış bir çevre mühendisi.
  • En az 3 yıl tecrübeli ve en az 5 ÇED Raporunun hazırlanmasında görev almış ve belirtilen meslek gruplarına mensup 2 personel yer almalıdır.

Bu personeller, ÇED Raporu ya da PTD’nin hazırlanması için gerekli olan minimum personel koşullarıdır.

Ankara Çevre Danışmanlık ekibi olarak, sizlere Proje Tanıtım Dosyası ve ÇED Raporu hazırlanması konusunda hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi için iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar